Із лірики вагантів «Орден вагантів», «Бідний студент», «Безтурботна пісня». Своєрідність поезії вагантів, її провідні теми


Урок зарубіжної літератури у 8 класі
Із лірики вагантів
«Орден вагантів», «Бідний студент», «Безтурботна пісня».
Своєрідність поезії вагантів, її провідні теми
Мета: ознайомити учнів  із лірикою вагантів, показати її місце в розвитку середньовічної літератури, визначити характерні риси лірики вагантів та її новаторство; розвивати навички аналізу поезії та виразного читання; сприяти збагаченню сприйняття учнями літературного процесу як поступального шляху розвитку людства.
Обладнання: підручник, комп’ютер, проектор, листівки, виготовлені учнями.
                                                               Хід уроку
                                                                                   Гей повеселімося, поки молодії…
                                                                                   Хай живе науки храм,хай живуть учені!..
                                                                             
                                                                                                                           (Із віршів вагантів)
 Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд презентації «Європейські школи й університети  Середньовіччя». Звучить пісня
Д. Тухманова «Во французской стороне…» Альбом «Из вагантов».


Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми дізнаємось, хто такі ваганти, чому їх поезія і в наш час хвилює душі людей.
Ми ознайомимось з окремими взірцями поезії вагантів, яка будучи створена латиною пережила віки і не втратила своєї чарівності та життєдайної енергії. Спробуємо з’ясувати, наскільки новаторською була ця поезія за доби панування релігійно-християнських догм, коли земний світ проголошувався світом гріха, як поезія вагантів сприяла розвитку світської літератури, усвідомленню середньовічною людиною повноти і радості земного життя.
Робота за темою уроку.
Запис теми уроку. Звернення до епіграфу.
-То хто ж такі ваганти? Чим вони жили? Що їх хвилювало?
Розповідь учениці. Перегляд презентації (індивідуальне завдання)
Словникова робота (орден, клірик, левіт, шваби, сакси, мейсенці).
Аналіз віршів.
«Орден вагантів»
Виразне читання вірша (група учнів).
- Які враження від поезії? Які почуття вона викликає?
- Про що йдеться у вірші?
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- Кого приймали до ордену вагантів? Яким правилами керувались в житті? Зачитайте цитати.
Створення схеми



·         «У житті поводьтеся лише бездоганно!»
·         Не знайся з поганими людьми
·         Будь милосердним і добрим
·         «Обіцяєм кожному нашу допомогу»
·         Поважно стався до багатих і бідних
·         Не будь скнарою
·         «Усіх приймаємо – з будь-якого стану»
·         «Заборонено прокидатись зранку»
·         «Заборонено утреню служити – вставши, краще в затінку снідання спожити»
·         Не гнатись за матеріальними благами – «Мати дві одежини в ордені не гоже»
·         Будь азартним
·         Мріяти, надіятись на краще
·         Будь чесним
·         Всі люди рівні
- Яке життя оспівується у творі?
- У чому особливості ордену вагантів? Що вони протиставляють релігійним канонам і заборонам?
- Які художні світи присутні у творі?
- З якою метою використовується піднесена і просторічна лексика?
- Чи можна назвати орден вагантів демократичним? Чому?
- Які з правил ордену ви використали б в класі?
 - Назвіть ідеї вірша. Як вони відображаються в епіграфі до уроку.
  нтицерковна направленість;
 - братське відношення до людей не на словах, а на ділі;
 - всі люди мають право на життя і допомогу;
 - потрібно бути милосердним до всіх людей, незалежно від їх соціального статусу.)
-          Чи можна вважати твір близьким поезії Омара Хайяма?
-          - Які анакреонтичні мотиви наявні у цьому вірші?
-          Виразне читання вірша учнями.
Аналіз вірша «Бідний студент»
Читає напам’ять підготовлений учень.
-          Яким є настрій вірша? Чому?
-          Простежте за текстом, чи змінюється настрій ліричного героя?
-          Спробуйте охарактеризувати ліричного героя і його проблеми.
-          Чи можна вважати історію ліричного героя типовою для того часу?
-          Визначте ідею поезії.
 (Милосердя повинно бути не показним, а на ділі).
Читання вірша в парах. Оцінювання читання.
Аналіз поезії «Безтурботна пісня»
Виразне читання (аудіозапис)
-          Яким настроєм сповнений вірш?
-          Які прагнення, страхи висловлені?
-          Які слова звучать  рефреном? Чому?
-          Чи можна сказати, що тут звучить зневага до книжок?
-          Хто і до кого звертається у вірші?
-          В чому ліричний герой бачить сенс життя?
-          Як ви розумієте рядки «До богів подібні ми…»? В чому паралель з античністю?
-          Світ молодості і світ старості зіставлені чи протиставлені у вірші?
-          Які засоби художньої виразності використані з якою метою?
Виразне читання вірша.
Презентація творчих робіт – листівки «З Днем студента», «З Днем поезії».
Підсумок
Звучить гімн студентів «Gaudeamus» (лат. – будемо радіти) в обробці К.Кіндерлебена.
Підсумкова бесіда
-          Доведіть, що поезія вагантів була і є прогресивною?
-          В чому її новаторство? (рима, фольклорні традиції)
-          Як слова епіграфу розкривають суть лірики вагантів?
Виконання завдання «Особливості поезії трубадурів і вагантів».


Домашнє завдання
1.Написати невеликий твір-роздум «Яким постає світ у ліриці вагантів?»
2. Намалювати листівку.
3.Розгорнута відповідь на запитання «В чому новаторство поезії вагантів?»

Комментариев нет:

Отправить комментарий